Ekonomi

AB ticari misilleme mekanizması kuruyor

Avrupa Birliği (AB) kurumları, üye devletlerin politikalarını değiştirmek için ekonomik baskı uygulayan üçüncü ülkelere ticari misilleme yapılmasını sağlayacak bir mekanizma kurmayı kabul etti.

AB Konseyi, Avrupa Parlamentosu’nun (AP) ortasında üye ülkelerle müzakere edilen ve “Basınç Önleme Aracı” adı verilen ticari bir misilleme mekanizmasının kurulmasını içeren düzenleme üzerinde uzlaşmaya varıldığını duyurdu. Üçüncü ülkelerin ekonomik baskıları.

Buna göre, AB ve üye ülkeleri üçüncü ülkelerin ekonomik baskılarına karşı korunacaktır.

AB ülkelerinin ticaretini veya yatırımlarını etkileyen tedbirleri uygulayan veya uygulama tehdidinde bulunan yabancı ülkelere müdahale edilecek.

Ekonomik baskıya misilleme olarak üçüncü ülkelere uygulanabilecek önlemler arasında, gümrük vergilerinin yükseltilmesi, ithalat veya ihracat lisanslarının dayatılması ve hizmetlerin veya kamu alımlarının sınırlandırılması gibi çeşitli ticaret kısıtlamaları yer alacaktır.

Mekanizma, üçüncü ülkeleri AB üzerinde ticari baskı kurmaktan caydıracaktır.

Üye devletler, hangi davranışların ekonomik zorlama oluşturduğuna karar verecek. Müdahale tedbirlerine ilişkin kararların uygulanmasından Avrupa Komisyonu sorumlu olacaktır.

Şu anda, AB’nin ekonomik zorlamaya karşı müdahale edecek yasal bir çerçevesi yoktur.

Bu aşamadan sonra ticari öncelikleri koruyan sistemin devreye girmesi için AP ve üye ülkelerin resmi onayı gerekiyor.

Söz konusu sistemin Çin gibi ekonomik dayatma uyguladığı iddia edilen ülkelere karşı da kullanılabileceği öngörülüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu