Haber

Erbil’de iki taraf anlaştı, ABD açıklama yaptı

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yönetimi, 30 Temmuz Pazar günü seçimler ve peşmerge reformu konusunda anlaşmaya vardı. ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ndeki anlaşmaya ilişkin açıklama yaptı ( IKRG) ve anlaşmayı memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

5 MADDE ORTAK AÇIKLAMA YAPILDI

Rûdaw’ın haberine göre Süleymaniye’de dün KDP ile KYB arasında gerçekleştirilen toplantıya KYB’ye Genel Lider Bafl Talabani başkanlık ederken, partinin üst düzey yöneticileri Kubad Talabani, Şalaw Ali Asker, Şalaw Kosret Resul ve KYB Yüksek Siyasi Başkanlık yaptı. Meclis üyesi Cafer Pir Mustafa da katıldı. KDP Politbüro Sekreteri Fazıl Mirani başkanlığındaki KDP heyetinde Hoşyar Zebari, Mahmud Muhammed, Rebwar Yelda ve Ali Hüseyin yer aldı.

Görüşmenin ardından taraflar 5 maddelik ortak açıklama yaparak, KBY milletvekilliği seçimlerinin KBY Başkanlığı tarafından belirlenen tarihlerde yapılması konusunda mutabık kaldıklarını açıkladı. Peşmerge güçlerinin konsolidasyonuna ve hükümetin gündemine destek verilmesine de vurgu yapan taraflar, “Peşmerge güçlerinin yeniden yapılanma sürecine devam etme kararı aldık” konusunda mutabık kaldı. Görüşmede 5 maddelik açıklama metni üzerinde anlaşmaya varıldı.

ABD: SÖZLEŞMEYİ BEKLİYORUZ

ABD’nin Erbil Başkonsolosluğu da iki taraf arasında varılan anlaşmaya ilişkin açıklama yaptı. Twitter (X) hesabından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi:

“KDP ile KYB arasında Kürdistan Bölgesi seçimlerinin yapılması, Peşmerge güçlerine katılma ve reformların yapılması konularında varılan mutabakatı memnuniyetle karşılıyoruz. İki tarafın bir araya gelip Irak Kürdistanı’nın diğer sorunlarını müzakere etmesini ve çözmesini dört gözle bekliyoruz.” (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu