Ekonomi

IMF faiz indirimi için 2025’i işaret ediyor

Uluslararası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva, Katar Ekonomik Forumu’nda yaptığı açıklamada, salgın ve Rusya-Ukrayna savaşı sürecinde merkez bankalarının attığı adımları değerlendirdi.

Merkez bankalarının kararlı ve koordineli hareket ettiğinin altını çizen Georgieva, bunun hızla yükselen manşet enflasyonda düşüşe yol açtığını söyledi.

Çekirdek enflasyonun manşet enflasyondan farklı olarak gıda fiyatlarındaki inatçılık nedeniyle reel olarak gerilediğinin söylenemeyeceğini belirterek, “Merkez Bankaları rotasında kalmalı çünkü erken faiz indirimi yaparlarsa enflasyon sorun olabilir” dedi. daha uzun süre büyümek için.”

Merkez bankalarının bu nedenlerle faiz artırma politikasına devam edeceklerini belirten Georgieva, olası faiz indirimleri için “2025 yılı başından önce bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

İki yıllık güçlü salgın süreci ve ardından patlak veren Rusya-Ukrayna savaşı, başta enflasyon olmak üzere küresel ekonomide önemli sorunlara yol açarken, merkez bankaları bu sorunlara karşı sert ve hızlı adımlar attı.

Fed bu süreçte politika faizini Ocak 2022’de yüzde 0,25’ten yüzde 5,25’e, AB Merkez Bankası ise Haziran 2022’de faiz oranını eksi 0,5’ten yüzde 3,25’e yükseltti.

İngiltere Merkez Bankası da bu dönemde faiz oranlarını 10 kattan fazla artırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu