Ekonomi

“Kadın hakları konusunda iş dünyasına ve siyasete güvenilmiyor”

Kalkınma ve ekonomik refah için ülkenin mutlaka zihniyet değişikliğine gitmesi gerektiğini belirten TÜRKONFED Yönetim Kurulu Üyesi ve Yanındayız Derneği Kurucu Yürütme Konseyi Lideri Parıltı Ger, Türkiye’nin toplumsal cinsiyet karnesinin çok düşük olduğunu söyledi.

Bloomberg HT yayınında soruları yanıtlayan Işık Ger, “Ancak eşitlikçi olursak kalkınabiliriz. Kalkınmamız ve ekonomik refahımız için bu zihniyet dönüşümünü tamamlamalıyız. Bunun başı eğitim sonra çalışan kadınlara teşvikler getirilmeli örneğin çalışma hayatında kadın istihdamını artırmak istiyorsanız çalışan kadınlara eğitim veren firmalara vergi muafiyeti getirin.

Kadın haklarının savunulmasında sivil toplum kuruluşlarına bir kez daha güvendiklerini kaydeden Ger, “Siyasete, iş dünyasına, devlete hiç güvenilmiyor, bu İstanbul Sözleşmesi’nden ayrıldığımızda da ortaya çıktı. “

“Kadın örgütlenmeleri deprem anında bir kurtuluş savaşı gibiydi”

Kadın örgütlerinin depremde çok çalıştığını belirten Ger, “Deprem sonrası kadın örgütleri Kurtuluş Savaşı gibiydi, kadın hareketi hemen bölgeye inip devletle çalıştı. Sivil Toplum hareketi 5’inci güç. dedi.

Uzun süredir cinsiyet eşitsizliğine tanık olduğunu vurgulayan Ger, Yanındayız Derneği hakkında şunları söyledi: “Biz Seninleyiz Derneği farklı ve eşsiz bir dernek, dünyada iki üç tane var ve bir tane de tek. Türkiye’de. Derneğimiz erkeklerin toplumsal cinsiyet eşitliği savunucusu olduğu bir dernektir. Çünkü burada bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var ve erkeklerin bunu anlayıp bunun toplumsal bir mesele olduğunu ve kendi zihniyetlerini geliştirerek kadınların yanında olduklarını söylemeleri önemli.”

“Ataerkil zihniyet sorgulanmalı”

“Ataerkil zihniyetin sorgulanmasının önemini ve erkeklerin de kadınların yanında yer alarak destek vermelerini vurguluyoruz” diyen Ger, depremden sonra sadece yardım toplamakla kalmayıp muhtaçlık haritası çıkararak yola çıktıklarını söyledi.

Ger, derneğin kurucuları Mert Fırat ve Cihan Bingöl’ün yanı sıra birçok kuruma ayni ve nakdi takviye yapıldığını belirterek, deprem sonrası derneğin yaptıklarını şöyle özetledi.

“Deprem sonrası sürdürülebilir ve uzun soluklu projeler yapmak gerektiğini düşünerek ‘Yanınızdayız Karavan’ projesini başlattık. Köylere ulaşım sorun, burada saha çalışması yaptık ve bu proje Oyun Terapileri Derneği ile birlikte kadın ve çocuklara terapi sağlayacağımız, köylere yoksulluk ve hijyen seti, yemek gibi ihtiyaçları ulaştıracağımız bir proje.

Gaziantep Ticaret Odası da bize destek oldu. En çok ihtiyacı olan köylerden başlayacağız” dedi.

Projenin finansmanının da iki ayaklı olduğunu, yine ihtiyaç haritası ile “Yanınızdayız” Kumbara oluşturduklarını belirten Ger, herkesi davet ederek her türlü bağışı kabul edeceklerini söyledi.

ortahisar-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu