Haber

‘Polis, Kiev Pechersk Manastırı’nda hacılara ekmek verilmesini yasakladı’

Ukrayna Ortodoks Kilisesi Ukrayna Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 10 Ağustos’tan itibaren polisin desteğiyle Kiev Pechersk Manastırı’nın hacılar için misafirhaneler de dahil olmak üzere bazı yapılarının mühürlenmeye çalışıldığı belirtildi. Bu eylemler sonucunda hacıların misafirhanelerde mahsur kaldığı, binaların polis tarafından çevrildiği ve kimsenin girişine izin verilmediği belirtildi.

“Cumartesi günü polislerin etrafı saran otellerden birinde mahsur kalan insanlara ekmek verilmesini nasıl engellediğini gösteren bir video kaydımız var. Polisin bu eylemi, manastır binalarının yasadışı bir şekilde mühürlenmesini organize edenlerin, ortodoks rahipleri ve cemaati sınır dışı etme yöntemlerinden biri olarak açlık testini gördüklerini gösteriyor” denildi.

Ukrayna Ortodoks Kilisesi, mahkeme kararının ancak temyiz mahkemesinde onandıktan sonra yürürlüğe gireceğinden, manastır binalarının mühürlenmesinin şu anda yasal bir dayanağının bile bulunmadığının altını çizdi.

Ukrayna Kültür Bakanlığı’nın Moskova Patrikhanesi’ne bağlı Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne kira sözleşmesinin feshedildiğine dair bildirim göndermesiyle manastır çevresindeki gerilim tırmandı. Rahiplerden 29 Mart’a kadar manastırı terk etmeleri istendi. Ukrayna Kültür Bakanı Aleksandr Tkachenko, Moskova Patrikhanesi’nden bağımsız Ortodoks Ukrayna Kilisesi’ne geçen keşişlerin manastırda kalabileceklerini açıkladı.

Kiev Pechersk Manastırı Başpiskoposu Pavel, rahiplerin kararlarından geri adım atmamaları nedeniyle Ukrayna makamları tarafından gözaltına alındı.

Dün, Ukrayna Kültür Bakanlığı Komisyonu’nun Kiev Pechersk Manastırı’nın dört yapısını mühürlediği bildirildi. Bu binaların konaklama ve mağaza hizmeti verdiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu