Haber

2.Cinse Kalırsa Seçim Ne Zaman Yapılacak? Seçimler ikinci cinse bırakılırsa hangi tarihte? YSK seçim takvimi

Cumhurbaşkanlığı seçimine kısa bir süre kala vatandaşlar ikinci tipte kalırsa ne olacağını araştırıyor. 14 Mayıs seçimlerinde oy sayısına ulaşılamazsa ikinci tipte kalacak. 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri ikinci tip ise ne zaman olacağı sorgulanıyor. Peki tercih 2.cinse bırakılırsa ne zaman yapılacak? Seçimler ikinci cinse bırakılırsa hangi tarihte? YSK seçim takvimi

SEÇİM 2 TİP BAŞARISIZ OLURSA NE ZAMAN YAPILACAK?

14 Mayıs seçimlerinde yeterli oy alınamazsa ikinci tip seçim yapılacak. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yayımladığı 2023 Cumhurbaşkanlığı Seçimi takvim bilgilerine göre ikinci seçim tarihi belli oldu.

Buna göre seçimler ikinci erkeğe bırakılırsa 28 Mayıs’ta yapılacak.

İKİNCİ CİNSİYETE SEÇİM NASIL BIRAKILIR?

Cumhurbaşkanlığı seçimi için 15 Mayıs’ta seçmenler saat 17.00’ye kadar ikamet adreslerine göre belirlenen okula giderek oy kullanacak. Oylar sayılacak. Resmi karar açıklandıktan sonra adayın oylarının salt çoğunluğu %50’yi geçemezse ikinci cinsiyet için seçim yapılır.

İkinci tipte ise en çok oy alan iki aday veya belirlenen barajın üzerinde oy alan adaylar katılacak. İkinci türe katılmaya hak kazanan adaylardan birinin ölmesi veya seçilme hakkını kaybetmesi halinde, boşalan ikinci tür adaylık birinci oylamadaki sırasına göre değiştirilir.

İkinci tipe sadece bir aday giderse referandum şeklinde oylama yapılır. Bu durumda aday oyların çoğunluğunu alırsa seçilmiş olur. Olmazsa seçimler tekrarlanır.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı, yeni kişi seçilip göreve başlayana kadar görevine devam eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu