Haber

3 Mayıs Türkçülük Günü nedir? 3 Mayıs Türklük Günü Nasıl Oluştu?

3 Mayıs, ülkemizde her yıl Türkçülük Günü olarak kutlanmaktadır. 3 Mayıs tarihi geldiğinde özellikle sosyal medyada çok sayıda tebrik mesajı paylaşılıyor. 3 Mayıs Türkçülük Bayramı’nın tarihi 3 Mayıs 1944 yılına dayanmaktadır. Peki Türkçülük Günü nedir, neden kutlanır?

Detaylar burada…

3 Mayıs Türkçülük Günü nedir?

3 Mayıs her yıl Türkçülük günü olarak büyük bir coşkuyla kutlanmaktadır. Bu günün tarihi 1944 yılına dayanmaktadır. Bu tarihte Irkçılık-Turancılık davasıyla ilgili bazı gelişmeler yaşanmıştır.

Irkçılık – Turancılık davası arasındaki ilişkilerden biri olarak gösterilen ‘Hüseyin Nihal Atsız ve Sabahattin Ali’ davasının 3 Mayıs 1944’te duruşması görüldü.

Bu duruşmanın ardından her yıl ‘Ankara Kabusu’nu anmak için 3 Mayıs Türkçülük Günü ilan edildi.

3 Mayıs Türkçülük Günü Tarihi Nedir?

3 Mayıs Türkçülük Günü ilk kez 1945 yılında kutlandı. Bu gün ilk kez Nihal Atsız, Zeki Velidi Togan, Nejdet Sançar ve Reha Oğuz Türkkan başta olmak üzere 10 mahkûm tarafından kutlandı. İlk kutlama Tophane Askeri Cezaevi’nde yapıldı.

Her yıl birçok kişi tarafından kutlanmaya başlanan bu gün, günümüzde de çeşitli kutlamalarla anılmaktadır.

3 Mayıs Türkçülük Günü Mesajları

  • Büyük Milletimizin ilelebet yaşayacağına inanan Türk Milliyetçilerinin 3 Mayıs’ı kutlu olsun.

  • 3 Mayıs, Türk milletinin var olma mücadelesinde Türk milliyetçilerinin çektikleri acıların, acıların ve gözyaşlarının ifadesidir.

  • Her Türkçü imanla üzerine düşen vazifeyi ifa ederse, Türkçülük ülküsü pekişmiş olur. Türklük güçleniyor. 3 Mayıs Türk Bayramı kutlu olsun.

  • Türklük öyle faziletli bir bayraktır ki, bu bayrağı yurdun her köşesinde dalgalandırmak her Türk’ün birinci ve vatani görevidir.

  • Türk Devletinin yenilmez ve diri yaşam gücü, Türk Milletinin istikbal ve emniyetidir. 3 Mayıs Türk Bayramı kutlu olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu