Ekonomi

Afet mağduru kadınlar ‘Hayat Hatay’ projesiyle yerel ürünleri Türkiye’nin her yerine ulaştırabilecek

Afetten etkilenen kadınlar ‘Hayat Hatay’ projesiyle yerel eserleri Türkiye’nin her yerine ulaştırabilecek.

HATAY – Depremin vurduğu Hatay’da afetzede kadınların bir araya gelmesiyle valilik öncülüğünde hayata geçirilen ‘Hayat Hatay’ projesiyle afetten etkilenen kadınlar eserleri satabilecek Türkiye’nin her yerinde internet üzerinden üretim yapıyorlar.

Depremin vurduğu Hatay’da yaraları sarmak için çalışmalar aralıksız sürüyor. Hatay Valisi Mustafa Masatlı’nın girişimleriyle kentte yaşayan kadınların ekonomiye katkısının artırılması amacıyla ‘Hayat Hatay’ projesi hayata geçirildi. Hatay Valiliği tarafından hayata geçirilen proje kapsamında kentte faaliyet gösteren kadın kooperatifleri tek çatı altında toplandı. Kadınların ürettiği eserler ‘Hayat Hatay’ isimli internet sitesi aracılığıyla Türkiye’nin her yerinde satışa sunulacak. Belen ilçesinde eserlerin depolanacağı lojistik merkezi, Hatay Valisi Mustafa Masatlı ve Belen Kaymakamı Mahmut Sami Yılmaz’ın katılımıyla açıldı.

Vali Masatlı, projeyi kadın girişimcileri desteklemek amacıyla hayata geçirdiklerini belirterek, “İlimizdeki girişimci kadınların, ülkemizin zenginlikleri ile harmanlanmış yerel iş fikirleriyle ülkemize ve ilimize değerli katkılar sağlayacağına inancımız tamdır” dedi. Kaynaklar ve yerel motifler. Bu bağlamda toparlanma sürecimize katkı sağlayacakları için onların ürünlerini üretip pazarlamalarına ortam oluşturduk.” ” söz konusu.

Projeyle hayata tutunacaklarını belirten Gökçe Eker, “Burada kendi markalarımızı oluşturduk, yerli eserlerimizi üretmeye çalıştık. Valiliğimiz bu çalışmalarla ‘Hayat Hatay’ platformunu oluşturdu. Bize çok destek oldular. Bu platformla kendimizi markalaştırdık. ‘Hayat Hatay’ hayata tutunmamızı sağlayacak.” .

Depremden sonra kurdukları kooperatifle üretime başladıklarını belirten Çiğdem Olgar, “Üretime başladık, depremden sonra valimiz aracılığıyla kooperatifimizi kurduk. Birçok yerel lezzetimizi üretip tanıtmaya çalışıyoruz. Bahçemizde ürettiğimiz sebzeler.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu