Haber

Sudan’da Ordu Komutanı: İsyancılar barışı reddederse askeri çözümden başka çözüm yok

LİMAN Sudan Egemenlik Konseyi Lideri ve Ordu Komutanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan, nisan ortasından bu yana çatışma içinde oldukları Hızlı Güçlendirme Güçleri’ne (HDK) işaret ederek, “İsyancılar barış ve barışçıl çözümlerle ilerlemeyi reddederse” dedi. Askeri çözümden başka çözüm yok.” söz konusu.

Sudan ordusundan yapılan açıklamaya göre Burhan, başkent Hartum’un batısındaki Umdurman kentindeki Vadi Seyyindna askeri üssünde askerlere seslendi.

Burhan, Silahlı Kuvvetlerin isyancılar (HDK) yenilgiye uğratılıncaya kadar “onur savaşı”nı sürdüreceğini söyledi.

Burhan, Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde başlayan barış görüşmelerine ilişkin, “Silahlı Kuvvetler, isyanın sivil mahalleleri, hükümet ve hizmet binalarını ve sokakları terk etmesi şartıyla daha önce üzerinde mutabakata varılan Cidde platformuna geri döndü.” değerlendirmesini yaptı.

Burhan, barıştan yana olduklarını belirterek, “İsyancılar (HDK) barış ve barışçıl çözümlerle ilerlemeyi reddederse askeri çözümden başka çözüm yoktur.” Bu kelimeyi kullandı.

“Sudan’ı parçalamayı ve halkını yerinden etmeyi” hedefleyen bazı ülkelerin taleplerini yerine getirmek için bazı siyasetçi ve siyasi grupların isyancılarla ittifak içinde olduğunu iddia eden Burhan, “Silahlı Kuvvetler Sudan’ın parçalanmasına ve çökmesine izin vermeyecek, bunu yapmayacaktır. Her türlü dış baskıya boyun eğecek ve “Ülkenin egemenliğinden taviz vermeyecektir.” dedi.

İlk uçuş 130 gün sonra Hartum’dan ayrıldı.

Burhan, HDK ile çatışmaların başlamasından 130 gün sonra 24 Ağustos’ta ilk kez başkent Hartum’daki Ordu Genel Komutanlığı’ndan ayrılarak Sudan’ın farklı şehirlerindeki ordu kuvvetlerini denetledi.

Yurt dışında da resmi ziyaretlerde bulunan Burhan, 29 Ağustos’ta Mısır’a, 4 Eylül’de Güney Sudan’a, 7 Eylül’de Katar’a, 11 Eylül’de Eritre’ye, 13 Eylül ve 16 Eylül’de Türkiye’ye gitti. Eylül ayında Uganda’ya gitti.

Burhan, Birleşmiş Milletler’in 78. Genel Kurul toplantılarına katılmak üzere 20 Eylül’de New York’a da gitti. Farklı ülkelerin başkanları ve temsilcileriyle bir araya gelen Burhan, burada yaptığı konuşmada HDK’nın “terörist grup” olarak kabul edilmesi çağrısında bulundu.

Cidde Deklarasyonu

Sudan’da ordu ile HDK arasındaki çatışmaların durdurulması amacıyla Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde taraflar arasında yapılan görüşmeler sonucunda 11 Mayıs’ta “Cidde Deklarasyonu” imzalandı.

ABD ve Suudi Arabistan’ın aracılık ettiği müzakerelerle imzalanan bildiride, Sudan ordusunun ve HDK’nın sivillere zarar verecek her türlü saldırıdan uzak duracağı belirtilirken, her iki ülke için de Sudan halkının çıkarlarının öncelikli olduğu vurgulandı. partiler.

Sudan ordusu, HDK’nın başkent Hartum’daki sivil yerleşimleri ve kamu tesislerini boşaltmaması yönündeki ihlallerini gerekçe göstererek temmuz ayında Cidde’deki görüşmelerden çekilmişti.

Suudi Arabistan, ABD ve Hükümetlerarası Doğu Afrika Kalkınma Otoritesi (IGAD), 29 Ekim’de çatışan tarafların heyetlerinin yeniden müzakerelere başladığını duyurdu.

Sudan’da ordu ile HDK arasında çatışma çıktı

Doğu Afrika ülkesi Sudan’da 15 Nisan’da ordu ile HDK arasında çatışmalar çıktı.

Sudan İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre, 15 Nisan’da başlayan ve tüm şiddetiyle devam eden çatışmalarda yaklaşık 10 bin kişi hayatını kaybetti, 25 milyon Sudanlı insani yardıma muhtaç hale geldi, 5,4 milyon kişi ise yardıma muhtaç hale geldi. evlerini terk edin.

Sudan Egemenlik Konseyi Başkanı ve Ordu Komutanı Burhan, devlete isyan ettiği, vatandaşlara karşı ciddi hak ihlalleri yaptığı ve ülkenin altyapısını kasten sabote ettiği gerekçesiyle 6 Eylül’de HDK’nın feshedilmesine karar vermişti.

Bölgesel ve uluslararası ateşkes ve müzakere girişimleri, tarafların karşılıklı olarak ihlal suçlamaları ve önerilen kuralları kabul etmeleri nedeniyle şu ana kadar başarısız oldu.

akcakalehaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu