Teknoloji

‘Toz şeytanı’: Mars’ta kasırga sesi ilk kez kaydedildi

Mars gezegeninde “toz şeytan” olarak adlandırılan doğa olayının sesi ilk kez NASA’nın gözlem aracı Perseverance tarafından kayıt altına alındı.

Kızıl Gezegen yüzeyinde gezinen ilk gezgin olan Perseverance, Şubat 2021’den bu yana gezegende bulunuyor. SuperCam ile görüntü yakalayan keşif aracı, sınırlı sürelerle mikrofonuyla ses kaydı da alıyor.

Indiana Purdue Üniversitesi’nden gezegen bilimci Roger Wiens, farklı bir gezegendeki bir toz kasırganın sesinin insanlığa ilk kez iletilmesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Sesleri kullanarak, diğer araçlarla öğrenebileceğimizden çok daha fazlasını keşfedebiliriz. Mikrofon tam olarak ses hızında çalışmasa da saniyede yaklaşık 100 bin kez örnekleme yapmamızı sağlıyor. Mars’ın neye benzediğinin daha güçlü bir şekilde anlaşılmasına katkıda bulunuyor.”

Kayıp Rıhtım’ın haberine görePerseverance, Jezero Krateri’nde geçirdiği süre boyunca aslında 100 farklı kasırgayla karşılaşsa da, mikrofonu ilk kez bir “toz iblisinin” yanındayken açıldı.

“Toz iblisi”, uzay aracının 215. Mars günü olan 27 Eylül 2021’de Perseverance’ın üzerinden geçti. Bilim adamları, toz şeytanının boyutunun yaklaşık 25 metre genişliğinde ve en az 118 metre yüksekliğinde olduğunu tahmin ediyor.

Araç tarafından sağlanan fotoğraflar; Rüzgar, basınç, sıcaklık ve toz okumaları ile birleştirildiğinde kasırganın saatte 19 kilometre hızla geçtiği belirlenebilir.

Wiens ve meslektaşları, “Bu tesadüfi toz şeytanı karşılaşması, akustik verilerin Mars atmosferinin hızlı rüzgar doğasını çözme potansiyelini gösteriyor. Mars’ta ve Dünya’da farklı hava koşulları var. Başta mikrofon olmak üzere tüm enstrümanlarımızı ve araçlarımızı kullanıyoruz.” kağıtlarına yazdılar. “Mars’ta olmanın nasıl bir şey olacağına dair somut fikirler edinmemize yardımcı oluyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu