Ekonomi

Van’da kayısı kurutma dönemi başladı

Van ve ilçelerinde kayısı kurutma dönemi başlarken, evleri çatılı olan bazı vatandaşlar kayısılarını kurutmak için alternatif çözümler buluyor.

Her yıl ağustos ayında başlayan kayısı kurutma işlemi bu yıl yüksek sıcaklıklara rağmen devam ediyor. Hem aile ekonomisine katkı sağlamak hem de evlerinin ihtiyacını karşılamak için çatılarda kayısının kurutulduğunu belirten vatandaşlar, havaların çok sıcak olması nedeniyle çoğunlukla akşam serinliğinde kayısı kuruttuklarını söylediler. Daha önce toprak evlerin çatılarına kayısının serpildiğini ancak çatıların yaygınlaşması nedeniyle alternatif çözümler bulduklarını söyleyen vatandaşlar, “Biz evlerin çatılarına kayısı serip kurutuyorduk. Ancak son yıllarda kayısıları serip kurutuyoruz. , betonarme evler yapıldı ve çatıları da kaplandı.Böylece kayısılarımızı evin önündeki tahta sundurmalara veya kartonlara seriyoruz.” dediler.

Bölgede yetişen ve bahçelerden toplanan kayısının sofraları süsleyen komposto ve reçellerde kullanıldığını söyleyen vatandaşlar, kuru kayısının çayın yanında atıştırmalık olarak da tüketildiğini ve kuru kayısıyı 100’e sattıklarını söyledi. kilosu 125 TL. – KAMYONET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu