Yaşam

“Yeni Hayat” ve “Güldestan” Nisan’da AKM’de…

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nden modern dans gösterileri – Çağdaş Dans Topluluğu MDTistanbul “Yeni hayat”Ve “Güldestan”Nisan ayında yeniden sanatseverlerle buluşuyor…

“Yeni Hayat” 11 Nisan’da, “Güldestan” 18 Nisan’da Atatürk Kültür Merkezi – Tiyatro Sahnesi’nde sahnelenecek.

“Yeni hayat”

Geçtiğimiz yıl dünya prömiyerini yapan ve izleyicilerden büyük ilgi gören “New Life” dans gösterisi; sade bir sahne tasarımıyla sahneye yeni bir hayat, bağ, umut ve coşku getiriyor.

Beden dili başta olmak üzere çağdaş dansın dinamizmini yansıtan “YENİ HAYAT” performansı 5 orijinal koreografiden oluşuyor. Gösteride; Canberk Yıldız’ın “Parti”, Alper Carpenter’ın “Koz”, Huri Murphy’nin “Neva”, Ferhat Güneş’in “Hep” ve Chiara Giorda’nın “Söz” koreografileri izlenebilir.

Dans gösterisinin müziği Onur Seçki’yi konu alıyor, sahne tasarımı Mdtist ve Serdar Kalmaz’a, kostüm uyarlaması Mdtist’e, ışık tasarımı Taner Aydın’a ait.

“Güldestan”

Türkiye’nin çağdaş ve klasik kültürünü yurtdışında tanıtmak amacıyla yapılan “Güldestan”, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü’nün girişimleriyle 2004 yılında Ankara, İzmir’den oluşan bir toplulukla sahnelendi. , Antalya ve İstanbul Devlet Opera Baleleri. “Müzik ve dans üretimi” olarak tanımlanmış ve hayata geçirilmiştir. Koreograf ve Sanat Yönetmeni Beyhan Murphy ile müzisyen Mercan Dede’nin ortaklaşa ürettiği bu dinamik ve renkli yapım, 18 yıldır Türkiye’de ve yurt dışında birçok performans sergiledi.

Güldestan, çağdaş ve klasiği birleştirmenin yanı sıra elektronik müzik ve klasik müziğe iç içe yaklaşımıyla sahne sanatları alanında da farkını ortaya koyuyor. Dans gösterisi, kayıttan icra edilen dans bölümlerinin ortasına yerleştirilen canlı bir orkestra ile icra edilen müzik modülleri ile sahnelenir.

Güldestan’da; bir göç yolundan şehirdeki bir kafeye; çağdaş yazar Orhan Pamuk’un eserlerinden 18. yüzyılda Evliya Çelebi’ye; modern insanın içsel yolculuklarından semaya; Osmanlı döneminden günümüz İstanbul’una bir yolculuğu anlatıyor. Güldestan’ın mistik havasına Orta Güler’in İstanbul fotoğrafları eşlik ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haber-kahramankazan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu