Ekonomi

Modern kölelikte yaşayan insan sayısı 50 milyona yükseldi

Walk Free Vakfı’nın yayınladığı rapora göre, G-20’deki zengin ülkeler arasındaki ticaret ve mal/ürünlerin işçi haklarının zayıf olduğu ülkelerden sevk edilmesi zorunlu çalışma koşullarını ağırlaştırıyor.

Bloomberg’in raporuna göre çağdaş kölelik içinde yaşayan insan sayısı son beş yılda yüzde 25 artarak 50 milyona ulaştı. Küresel tedarik zinciri de bu artışa katkıda bulunuyor.

Raporda, aralarında Hindistan, Çin, Rusya, Endonezya, Türkiye ve ABD’nin de bulunduğu altı G-20 ülkesinin, en çok insanın köle benzeri koşullarda yaşadığı ülkelerin ortasında yer aldığına dikkat çekildi. Kuzey Kore genel listenin başında yer alıyor. Avustralya’daki Walk Free Vakfı tarafından derlenen Küresel Kölelik Endeksi’ne göre bu ülkeler elektronik, giyim, palmiye yağı ve güneş panelleri dahil olmak üzere 468 milyar dolarlık riskli mal ithal ediyor.

Rapora göre, çevresel bozulma, iklim kaynaklı göç, kadın haklarının geri alınması ve pandemi, köleliğin yükselişine katkıda bulunan koşullar arasında yer alıyor.

Çağdaş köleliğin en yüksek yaygınlığına sahip olduğu tahmin edilen ülkeler, raporda çatışmaya yatkın, devlet tarafından zorla çalıştırılan ve zayıf yönetişime sahip ülkeler olarak tanımlanıyor.

osmancik-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu